Drappier Millésime Exception 2012 Brut Jéroboam (3l)

55% Pinot Noir, 35% Chardonnay a 10% Meunier. Chardonnay dodává vanilkový nádech, zatímco hloubka Pinot Noir se projevuje v červeném ovoci, černém rybízu a vinných vůních. Komplexní plná chuť s tóny ořísků, marmelády a briošek, dlouhý závěr.


  • Na skladě
12 830 Kč
Kategorie: Drappier
Velikost lahve: 3l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Brut
Ročník: 2012
Balení: Holá láhev
 

Ročník

Ročník 2012 byl pro šampaňské vynikající, přestože vegetační období přineslo tolik zvratů, že to většinu pěstitelů znervóznilo. Relativně teplá zima přešla do extrémně vlhkého jara a mrazy i obzvlášť silné krupobití zničily část úrody. Neuvěřitelné podmínky v srpnu však daly vinobraní nový směr. Tento měsíc přinesl stálá vedra, kdy teploty někdy stoupaly tak vysoko, že se réva začala přehřívat. Slunečné září však umožnilo hroznům dokončit proces zrání. Modré odrůdy jako Pinot Noir a Meunier mohly plně dozrát a Chardonnay bylo bohaté a zakulacené, přičemž si zachovalo potřebnou kyselost.

 

Hrozny

Odrůdy: 55 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay a 10 % Meunier

 

Zrání

Asi 30 % hroznů kvasí ve velkých dubových sudech. Následně šampaňské zraje nejméně 5 let ve sklepě na kvasinkách.

Dosáž: 5 g/l

 

JÉROBOAM

Drappier je specialitsta na velkoformátové lahve. Jako jeden z mála domů nechává Drappier víno kvasit právě v samotných velkých lahvích (namísto magnumů). Proto je Millésime 2012 Jéroboam jedinečnou příležitostí, jak ochutnat pravý Jéroboam.

 

Chuť

Jasná medově zlatá barva s jemnými bublinkami. Květinové aroma s náznaky citrusů a mandlí. Chardonnay dodává vanilkový nádech, zatímco hloubka Pinot Noir se projevuje v červeném ovoci, černém rybízu a vinných vůních. Komplexní plná chuť s tóny ořísků, marmelády a briošek, dlouhý závěr.

 

Párování k jídlu

Ideální jako aperitiv, ale perfektně doprovodí humra, grilované jehněčí či parmezánové rizoto.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

drappier_logo

Ve 12. století okupovali dnešní sídlo Drappier cisterciánští mniši z Clairvaux, a sám sv. Bernard se podílel na vybudování nádherně klenutých sklepů, které slouží dodnes. Důležitým milníkem se stal rok 1808, kdy se Loius Drappier usadil ve vesničce Urville (Cote des Bars) a začal kultivovat a rozvíjet místní vinice, které mají k dnešnímu dni rozlohu 40 ha - neobsahují však 17 ha, které jsou smluvně zajištěny v Montagne de Reims a v Côte des Blancs. Roku 1870 byly vyhloubeny další ohromné sklepy do křídovitého podloží v Remeši, kde dnes zraje nejlepší cuvée domu.

Od počátku 21. století vedou společně společnost André a jeho syn Michel jako 8. vinařská generace s vidinou, že v započaté historii bude v budoucnu pokračovat jeden ze tří malých Drappiérů.

Zvláštností a ojedinělostí je produkce lahví s velkým objemem až do velikosti Melchizedec (30 litrů). Jako jeden z mála domů nechává Drappier víno kvasit v samotných velkých lahvích.

Neméně zajímavé je Cuvée Charles de Gaulle, které je původně připravované na počest této osoby, která si šampaňská Drappier velmi oblíbila. De Gaulle je prý nechával servírovat i při oficiálních příležitostech v Elysejském paláci, byť dle protokolu se mělo podávat víno jiné.