Frescobaldi Toscana

Rodina Frescobaldi se zabývá výrobou vína v Toskánsku již od roku 1300. Rodina vlastní několik vinařství a každé z nich ve svých vínech odráží povahu i autenticitu daného terroiru.

 

jednotlivá Vinařství a panství

Castello Nipozzano

Jedinečnost tohoto území se připisuje prozíravosti předka rodiny Frescobaldi, který v roce 1855 investoval 1 000 florinů do pěstování odrůd, které byly v Toskánsku dosud neznámé (jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc a Petit Verdot). Po více než sto letech trpělivé péče se z těchto nádherných vinic rodí skvělé víno panství, Mormoreto.

 

Tenuta Perano

Tenuta Perano je jedinečné sídlo v nadmořské výšce 500 metrů, které se nachází v srdci Chianti Classico. Přírodní amfiteátr s jihozápadní expozicí je ideální pro zachycení tepla a světla. Strmé svahy a kamenité půdy charakterizují tuto zvláštní krajinu, což vytváří zdravý pohyb vzduchu a ideální terroir pro Sangiovese.

 

Tenuta CastelGiocondo

Vesnice Castelgiocondo se tyčí nad historickým panstvím Frescobaldiů v Montalcinu: starobylou pevností postavenou v roce 1100 na obranu cesty vedoucí od moře do Sieny. Toto panství patří mezi první čtyři, kde se v roce 1800 začalo vyrábět Brunello di Montalcino. Historický význam panství je na etiketě Castelgiocondo znázorněn postavou condottiere ze slavné fresky sienského umělce Simone Martiniho.

 

Tenuta Castiglioni

Panství Castiglioni a přilehlé vinice jsou majetkem rodiny od 11. století a jsou místem, odkud pochází vinařství Frescobaldi. Dokumentace dokládá, že se zde víno vyrábělo již v roce 1300. Panství se rozkládá podél starobylé ulice Via di Castiglioni, kterou vybudovali Římané, aby sjednotili severní Toskánsko a Řím.

 

Castello Pomino

Panství Pomino pochází z roku 1500, kdy byl postaven stejnojmenný hrad. Území Pomino je uvedeno vedle slavných oblastí jako jeChianti, Carmignana a Val d'Arno di Sopra v dokumentaci z roku 1716, kdy velkovévoda Cosimo III. de' Medici určil čtyři nejvíce ceněná území Toskánska pro výrobu vín - toto oznámení je považováno za předchůdce moderního "DOC" (Denominazione di Origine Controllata, neboli kontrolované označení původu).

 

Tenuta Ammiraglia

Panství Ammiraglia je místo s nezpochybnitelnou přírodní krásou, podmanivé a dokonalé, zasazené do území s velkým potenciálem pro výrobu vysoce kvalitních vín.

 

Gorgona

Vinice dnes měří dva hektary a rostou na ní hrozny odrůd Vermentino a Ansonica, ze kterých vzniká Gorgona, plod jedinečného místa a lidské dřiny, symbol naděje a svobody.

 

Rèmole

Strážce 700 let frescobaldiovské historie. Rèmole je jméno historického domu v Sieci, východně od Florencie, kde se rodinné vzpomínky protínají s velkými historickými událostmi.

 

Tenuta Calimaia

Vinice uspořádané do kruhu kolem kopce Monteliscione se nacházejí v nadmořské výšce asi 300 metrů. V této oblasti jsou půdy pliocenního původu, chudé na organickou hmotu, a proto jsou obzvláště vhodné pro pěstování Sangiovese. Vysoký obsah jílu a vysoké teploty způsobené nízkou nadmořskou výškou dávají vzniknout strukturovanému a silnému ušlechtilému vínu, bohatému na třísloviny a velmi vhodnému ke stárnutí.

 

Udržitelnost

Od roku 2012 vinařství získalo certifikát AgriQualità od regionu Toskánsko. Certifikát AgriQualità se uděluje za používání ekologicky udržitelných zemědělských technik slučitelných s ochranou přírodního prostředí. Jejich statky Castello Nipozzano a Castello Pomino získaly jako první v Toskánsku certifikaci PEFC (mezinárodní "Program pro certifikaci lesů"), která zaručuje trvale udržitelné hospodaření v lesích. 

Vinařství používá nové, lehčí a ekologičtější láhve za účelem snížení emisí CO2 při výrobě a přepravě. Díky těmto novým lahvím by mělo dojít ke snížení emisí CO2 za jeden rok o více než 350 tun.

 

Historie rodiny

Kolem roku 1000 se první členové rodu přestěhovali do Florencie z údolí Val di Pesa, kde dodnes vlastní usedlost Tenuta Castiglioni. V 15. a 16. století dodával florentský vinařský dům víno mimo jiné anglickému dvoru a papežskému dvoru v Římě. Ještě dříve Frescobaldiové navázali vztahy s dílnami mnoha umělců, mezi nimiž byli Donatello, Michelozzo Michelozzi a Filippo Brunelleschi. 

V roce 1855 představili předkové rodiny v Toskánsku dosud neznámé odrůdy révy (včetně Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Nero a Chardonnay) a připravili tak půdu pro budoucnost. 

  • Řadit dle:
  • 19 položek celkem

Stránka 1/1

Stránka 1 z 1 - 19 položek celkem