Brad Pitt a jeho Oscarové šampaňské

Na 95. a 94. ročníku předávání Oscarů v Dolby Theatre v Los Angeles v roce 2022 a 2023 bylo oproti předchozím letům něco jinak. Během předávání totiž hosté nepili šampaňské Piper Heidsieck, jak jsme byli zvyklí, ale růžové šampaňské Brada Pitta - Fleur de Miraval.

Bublinky Fleur de Miraval jsou společným dílem Brada, který vlastní Château Miraval v Provence, a dvou vinařských rodin Perrin a Péter. Rodina Péter hospodaří v Champagne již po šestou generaci. Spolupráce těchto třech P (Pitt, Perrin, Péter) přinesla první ovoce v roce 2020, kdy vydali svůj první ročník.

Šampaňský dům Fleur de Miraval se specializuje na růžové šampaňské. Své jméno nese po hraběnce de Miraval, narozené v Provence, která podle legendy pila pouze růžové šampaňské. Jednotlivé edice nesou vždy označení ER, znamenající "Exclusively Rosé" neboli "Výhradně Rosé", což mluví za vše. Za označením ER následuje odpovídající číslo k roku vydání, ER1 je první ročník, které tento šampaňský dům vyrobil.

"Růžové šampaňské je stále relativně neznámé. Chtěl jsem, abychom se pokusili vytvořit značku růžového šampaňského, která udává směr, a zaměřili jsme veškeré naše úsilí pouze na tuto jedinou barvu.“, říká Brad Pitt.

Je pravdou, že šampaňských domů zaměřených pouze na růžové šampaňské je opravdu málo, a aktuální edice ER3 je vyrobena metodou Saignée (tzv. metodou krvácení), která se používá ze všech metod Champagni nejméně. Takže oddanost pro rosé z Fleur de Miraval jasně čiší.

Zkrátka, pro milovníky růžového šampaňského je ER rozhodně láhev, kterou musí zkusit!

PS: Dle odhadů se na Oscarech vypije zhruba 2 880 skleniček šampaňského.