Veuve Clicquot Vintage 2015 (0,75l)

Toto víno vyniká elegancí, napětím a energií. Zprvu šampaňskému dominují svěží tóny pomerančů, grepů a citrónů. Pak se jeho minerální strana začne přesouvat do polohy zralých meruněk a marmelády, až dospěje do vůně toastů, pražených kávových zrn a pralinek. Vynikající struktura dělá z tohoto ročníku vynikající, vznešené víno.


  • Na skladě
1 545 Kč
Kategorie: Veuve Clicquot
Velikost lahve: 0,75l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Brut
Ročník: 2015
Balení: Holá láhev
 

Ročník

Rok 2015 se vyznačoval extrémními výkyvy počasí: mírná, deštivá zima ustoupila kontrastnímu jaru s obdobím mrazů, po němž následovala intenzivní vedra a bouřlivé léto. Chladné a suché září umožnilo hroznům dokonale dozrát. Především modré hrozny ukázaly pozoruhodnou zralost s výraznou ovocnou vůní a plným tělnatým dozvukem. Suché, zralé a zdravé roky jsou vhodné pro odrůdu Pinot Noir, která je hlavním pilířem tohoto cuvée.

 

Hrozny

Odrůdy: 60 % Pinot Noir, 30 % Chardonnay a 10 % Meunier

 

Zrání

První kvašení 10 % hroznů probíhá ve velkých dubových sudech, což vínu dodává sílu a aromatickou intenzitu. Vína zrající v sudech přinášejí další komplexnost díky svým kořeněným tónům a jemným vůním pražené kávy a pražených toastů.

Dosáž: 6 g/l (brut)

 

Chuť

Toto víno vyniká elegancí, napětím a energií. Pohled upoutá zářivá žlutá barva s jemnými bublinkami. Zprvu šampaňskému dominují svěží tóny pomerančů, grepů a citrónů. Pak se jeho minerální strana začne přesouvat do polohy zralých meruněk a marmelády, až dospěje do vůně toastů, pražených kávových zrn a pralinek. Vynikající struktura dělá z tohoto ročníku vynikající, vznešené víno.

 

Párování k jídlu

Toto ročníkové šampaňské bude skvělé v doprovodu ryb v tempuře (doporučujeme kambalu). Zajímá je i kombinace s uzenými či grilovanými jídly. Nebo můžete zkusit pokrmy s fermentovanou pastou miso či cajunským kořením.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

vcp_logo

V roce 1772 založil Philippe Clicquot podnik na výrobu vína se jménem Clicquot.

Jeho syn François, který rodinný podnik převzal, se v roce 1798 oženil s Barbe Nicole Ponsardin. Když François v roce 1805 zemřel, rozhodla se mladá vdova, jíž v té době bylo 27 let, pokračovat v odkazu svého manžela. Jako žena s vizí se stala „hnací silou“ proslulosti a úspěchu značky, která se v roce 1810 přejmenovala na Veuve Clicquot Ponsardin.

S neutuchající snahou prosazovat vynikající kvalitu a inovaci vymyslela v roce 1816 madam Clicquot „table de remuage“ (systém odstranění usazenin v láhvi) s cílem získat vyčeřené šampaňské bezkonkurenční kvality. Jako projev uznání její odvahy a rozhodnosti byla ve své době známa jako „Grand Dame of Champagne“.

Madame Clicquot postupně své dovednosti využila k rozvoji výjimečné vinařské oblasti o rozloze 515 hektarů v srdci nejlepších vinic kraje Champagne.

V dnešní době značka Veuve Clicquot i nadále ve Francii i v zahraničí zosobňuje hodnoty, kterých si Madame Clicquot cenila: modernost a odvaha spojená s důrazem na prvotřídní kvalitu a odborné znalosti.

Šampaňské Veuve Clicquot Ponsardin patří do skupiny LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) - největšího světového podniku s luxusním zbožím, vlastnícího jedinečné portfolio s více než 60 prestižními značkami.