Drappier Millésime Exception 2016 Brut (0,75l)

60 % Pinot Noir a 40 % Chardonnay. Chardonnay dodává vanilkový nádech, zatímco hloubka Pinot Noir se projevuje v červeném ovoci, černém rybízu a vinných vůních. Komplexní plná chuť s tóny kdoule, želé a briošek, dlouhý závěr.


  • Na skladě
1 350 Kč
Kategorie: Drappier
Velikost lahve: 0,75l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Brut
Ročník: 2016
Balení: Holá láhev
 

Ročník

Rok 2016 se vyznačoval extrémními výkyvy počasí: mírná, deštivá zima ustoupila kontrastnímu jaru s obdobím mrazů, po němž následovala intenzivní vedra a bouřlivé léto. Chladné a suché září umožnilo hroznům dokonale dozrát. Především modré hrozny ukázaly pozoruhodnou zralost s výraznou ovocnou vůní a plným tělnatým dozvukem. Suché, zralé a zdravé roky jsou vhodné pro odrůdu Pinot Noir, která je hlavním pilířem tohoto cuvée.

 

Hrozny

Odrůdy: 60 % Pinot Noir a 40 % Chardonnay

 

Zrání

Asi 30 % hroznů kvasí ve velkých dubových sudech. Následně šampaňské zraje nejméně 5 let ve sklepě na kvasinkách.

Dosáž: 6 g/l

 

Chuť

Jasná medově zlatá barva s jemnými bublinkami. Květinové aroma s náznaky bílého ovoce a čerstvých jablek. Chardonnay dodává vanilkový nádech, zatímco hloubka Pinot Noir se projevuje v červeném ovoci, černém rybízu a vinných vůních. Komplexní plná chuť s tóny kdoule, želé a briošek, dlouhý závěr.

 

Párování k jídlu

Ideální jako aperitiv, ale perfektně doprovodí humra, grilované jehněčí či parmezánové rizoto.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

drappier_logo

Ve 12. století okupovali dnešní sídlo Drappier cisterciánští mniši z Clairvaux, a sám sv. Bernard se podílel na vybudování nádherně klenutých sklepů, které slouží dodnes. Důležitým milníkem se stal rok 1808, kdy se Loius Drappier usadil ve vesničce Urville (Cote des Bars) a začal kultivovat a rozvíjet místní vinice, které mají k dnešnímu dni rozlohu 40 ha - neobsahují však 17 ha, které jsou smluvně zajištěny v Montagne de Reims a v Côte des Blancs. Roku 1870 byly vyhloubeny další ohromné sklepy do křídovitého podloží v Remeši, kde dnes zraje nejlepší cuvée domu.

Od počátku 21. století vedou společně společnost André a jeho syn Michel jako 8. vinařská generace s vidinou, že v započaté historii bude v budoucnu pokračovat jeden ze tří malých Drappiérů.

Zvláštností a ojedinělostí je produkce lahví s velkým objemem až do velikosti Melchizedec (30 litrů). Jako jeden z mála domů nechává Drappier víno kvasit v samotných velkých lahvích.

Neméně zajímavé je Cuvée Charles de Gaulle, které je původně připravované na počest této osoby, která si šampaňská Drappier velmi oblíbila. De Gaulle je prý nechával servírovat i při oficiálních příležitostech v Elysejském paláci, byť dle protokolu se mělo podávat víno jiné.