de Sousa & Fils Cuvée 3A (0,75l)

Šampaňské dostalo svůj netradiční název 3A podle tří vinic, odkud hrozny v něm pochází: Avize, Aÿ a Ambonnay. Jsou to 3 jediné Grand Cru vinice, které začínají na písmeno "A". Dvě odrůdy, tři Grand Cru, z nichž každá propůjčuje vínu svou vlastní osobitost.


  • Na skladě
1 860 Kč
Kategorie: de Sousa & Fils
Velikost lahve: 0,75l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Extra Brut
Ročník: Neročníkové
Balení: Holá láhev
 

Jméno

Šampaňské dostalo svůj netradiční název 3A podle tří vinic, odkud hrozny v něm pochází: Avize, Aÿ a Ambonnay. Jsou to 3 jediné Grand Cru vinice, které začínají na písmeno "A".

 

Hrozny

Odrůdy: 50 % Pinot Noir (Aÿ a Ambonnay), 50 % Chardonnay (Avize)

 

50 % Chardonnay pochází z Grand Cru vinic v Avize

Avize se nachází v srdci Côte des Blancs a kde najdeme nejčistší křídové podloží. Křída stará miliony let dodává vínu svěžest, minerálnost a jemnost. Pro toto cuvée byly vybrány hrozny vypěstované na více než 50 let starých vinicích a byly následně vinifikovány ve 225 litrových dubových sudech.

 

25 % Pinot Noir pochází z Grand Cru vinic v Aÿ

Vesnice Aÿ se nachází se nachází na hranici dvou regiónů: Vallée de la Marne a Montaigne de Reims. Jedinečná jižní expozice a nepravidelný reliéf svahů umožňují odrůdě Pinot Noir projevit své aroma zralého ovoce a zároveň spojit sílu a jemnost. Tyto staré vinice jsou stále osázeny starými odrůdami Pinot Noir, které dávají drobné ovoce s jedinečným aroma. Tato historická obec se pyšní sedimentárními a vápencovými půdami, v nichž je vysoký podíl křídy.

 

25 % Pinot Noir pochází z Grand Cru vinic v Ambonnay

Vesnice Amonnay se nachází na rozlehlé náhorní plošině pokryté lesy, kde je vinná réva vysazena v křídové půdě. Les má za úkol vyrovnávat chladný večerní vzduch, který sestupuje na planinu, s teplým vzduchem, který se vytváří během dne a stoupá k vrcholu. Hrozny pochází z vinic vysázených v 50. letech 20. století. Produkují méně ovoce, ale hrozny vykazují větší zralost a koncentraci.

 

Zrání

Zraje minimálně 2 roky ve sklepě na kvasinkách.

Dosáž: 5 g/l

 

Chuť

Dvě odrůdy, tři Grand Cru, z nichž každá propůjčuje vínu svou vlastní osobitost.

Šampaňské má světle zlatou barvu s měděnými odlesky a se pyšní intenzivními a jemnými bublinkami. Vůně je lichotivá, s typickými tóny Chardonnay, jako je citron, ananas a zejména mango, umocněné máslovostí ze zrání v dubových sudech. Dále se objevují vůně červených bobulovin, jako je černý rybíz a maliny, typické pro Pinot Noir, a vůně lékořice. Pinot Noir dodává šampaňskému sílu a tělo, zatímco Chardonnay přispívá svou svěžestí, minerálností.

 

Párování k jídlu

Vyzkoušet ho můžete s měkkými sýry, jako je Livarot, Soumaintrain, Munster. Ale také krásně vynikne vedle parmezánového rizota. 

Doporučujeme servírovat o teplotě 9 °C.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

de_souse_logo

Produkce domu de Sousa & Fils činí 70 000 lahví ročně. Vinice vznikly před rokem 1890 a dnes je jejich rozloha 11 ha. Champagne de Sousa & Fils má originální a certifikovaný původ a nabízí výjimečnou kvalitu doprovázenou výhodnou cenou.