Ardbeg Traigh Bhan 19YO 46,2% (0,7l) v dárkové krabičce

Ardbeg Traigh Bhan je 19letá single malt, pojmenovaná po slavné pláži Traigh Bhan na ostrově Islay. Krémový pocit v ústech přechází do symfonie bylinných a kořenitých tónů. V chuti je cítit uzená slanina s javorovým sirupem, uhlí a bílý pepř. Poté i hřebíček, který doplňuje dřevěný kouř a slanost moře. Dlouhý závěr přináší další tropické tóny, vřes, teplý máslový karamel a uzené máslo.


  • Na skladě
7 695 Kč
Kategorie: Ardbeg
Velikost lahve: 0,7l
Země původu: Skotsko
Oblast: Islay
Blend: Single malt
 

Ardbeg Traigh Bhan [Tri Van] je 19letá single malt, pojmenovaná po slavné pláži Traigh Bhan na ostrově Islay, známé jako pláž Zpívajících písků. Ale tak jako je tato pláž okouzlující a svůdná, může být i velmi nepředvídatelná – stejně jako tato whisky.

 

Sudy: Oloroso sherry a sudy po bourbonu

Stáří: 19 let

 

Chuť

Ve sklenici zaujme whisky svou hořčicovou barvou a aromatem svůdného tropického ovoce, ke kterému se přidávají tóny kouře a bylinného kadidla. Mentolové pastilky a mýdlo k čištění kůže se mísí se spálenou zelenou paprikou a vše uzavírá směs uzeného manga, guavy a kokosu. Krémový pocit v ústech přechází do symfonie bylinných a kořenitých tónů. V chuti je cítit uzená slanina s javorovým sirupem, uhlí a bílý pepř. Poté i hřebíček, který doplňuje dřevěný kouř a slanost moře. Dlouhý závěr přináší další tropické tóny, vřes, teplý máslový karamel a uzené máslo.

 

označení várky

Pátá várka whisky Ardbeg Traigh Bhan, uvedené poprvé v roce 2019. První vyzrálé stáčení během posledních 20 let, které palírna Ardbeg zahrnula do své hlavní nabídky.

Produkce se bude opakovat každý rok, vždy po malých várkách označených jedinečným kódem na lahvi a podpisem jedné z významných osobností palírny. Každá várka má samozřejmě jemně rozdílný chuťový profil.

Číslo: TB/05-12.02.04/23.GM

Označení znamená: TB = Traigh Bhan, 05 = Pátá várka , 05.12.2004 = Věk nejmladšího destilovaného spiritu směsi, 23 = Rok vydání páté várky, GM = Gillian MacDonald (Master Blender)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

ardberg_logo

Palírnu Ardbeg založil v roce 1794 Alexander Stewart. Na tomto místě byla již dávno před tím známá černá palírna. Palírna Ardbeg krátce po svém založení zkrachovala a v roce 1815 byla znovuotevřena Johnem MacDougallem. V majetku jeho rodiny zůstala až do roku 1977, kdy ji koupil Hiram Walker. V letech 1981 až 1989 a 1996 až 1997 byla palírna uzavřena. Palírnu vlastnil v letech 1976 až 1996 Hiram Walker, který ji koupil za 300.000 liber. V roce 1997 koupila palírnu společnost Glenmorangie plc. za 7 milionů liber (prý 5 mil. za palírnu, 1,7 za zásoby a 0,3 za značku). Palírna prošla v roce 2000 renovací a jsou v ní nainstalovány naprosto přesné repliky destilačních zařízení.

Používanou vodu vede palírna 5 km přes rašeliniště z Loch Arinambeast a Loch Uigedail. Přibližně do roku 1980 fungovala sladovna přímo v palírně Ardbeg, nový majitel však sladování postupně omezil až úplně ukončil a silně rašelinovitý slad nakupuje v Port Ellen. Lze se proto setkat s hodnocením whisky i podle toho jaký slad byl použit při její výrobě. Říká se, že John MacDougall, který palírnu znovuotevřel, byl tak hrdý na svůj klan, že dokonce zaplatil u soudu pokutu za jakéhosi MacDougalla, kterého nikdy předtím neviděl, neboť podle něj se nikdo s tímto jménem nemohl dopustit ničeho špatného. Ardbeg je whisky plná, robustní s kouřovým nádechem a díky vodě z rašelinišť má vysoký obsah fenolů. Většina produkce zraje v sudech po sherry.

Jim Murray hodnotí whisky z palírny Ardbeg velmi vysoko. Říká: Ardbeg produkuje sladovou whisky, kterou lze označit za bezchybnou. Doušek tohoto nápoje, nejprve zahřátého v dlani a pak pomalu převalovaného po celé ústní dutině, musí být důvodem, proč nám byly dány chuťové buňky (hodnocení se vztahuje ke starším plněním whisky - cca whisky destilovaná do roku 1976). Dříve byly produkty této palírny prezentovány spíše nezávislými stáčírnami, nyní se ovšem palírna snaží prosadit hlavně sama.

Vybrané sudy ze zvláště vydařených ročníků 1974 a 1975 zrají na 30-ti letou Ardbeg Vintage. Je 2,5x destilovaná, část se totiž redestiluje, aby vynikly chuťové prvky. Říká se, že má keltské charisma.