Novinka

Ardbeg Monster Pack (3x0,2l) v dárkové krabičce

  • 1 z 2

Palírna Ardbeg má v historii svých lahvování množství nevysvětlitelných mytických kreatur. My vám přinášíme rovnou tři najednou!


  • Na skladě
1 150 Kč
Kategorie: Ardbeg
Země původu: Skotsko
Oblast: Islay
Blend: Single malt
 

Strašlivá novinka, degustační sada příšer z portfolia Ardbegu. Sada obsahuje: Ardbeg Wee Beastie 5 y.o. 47,4% 0,2; Ardbeg 10 y.o. 46% 0,2; Ardbeg An Oa 46,6% 0,2l.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

ardberg_logo

Palírnu Ardbeg založil v roce 1794 Alexander Stewart. Na tomto místě byla již dávno před tím známá černá palírna. Palírna Ardbeg krátce po svém založení zkrachovala a v roce 1815 byla znovuotevřena Johnem MacDougallem. V majetku jeho rodiny zůstala až do roku 1977, kdy ji koupil Hiram Walker. V letech 1981 až 1989 a 1996 až 1997 byla palírna uzavřena. Palírnu vlastnil v letech 1976 až 1996 Hiram Walker, který ji koupil za 300.000 liber. V roce

1997 koupila palírnu společnost Glenmorangie plc. za 7 milionů liber (prý 5 mil. za palírnu, 1,7 za zásoby a 0,3 za značku). Palírna prošla v roce 2000 renovací a jsou nainstalovány naprosto přesné repliky destilačních zařízení.

Používanou vodu vede palírna 5 km přes rašeliniště z Loch Arinambeast a Loch Uigedail. Přibližně do roku 1980 fungovala sladovna přímo v palírně Ardbeg, nový majitel však sladování postupně omezil až úplně ukončil a silně rašelinovitý slad nakupuje v Port Ellen. Lze se proto setkat s hodnocením whisky i podle toho jaký slad byl použit při její výrobě. Říká se, že John MacDougall, který palírnu znovuotevřel, byl tak hrdý na svůj klan, že dokonce zaplatil u soudu pokutu za jakéhosi MacDougalla, kterého nikdy předtím neviděl, neboť podle něj se nikdo s tímto jménem nemohl dopustit ničeho špatného. Ardbeg je whisky plná, robustní s kouřovým nádechem a díky vodě z rašelinišť má vysoký obsah fenolů. Většina produkce zraje v sudech po sherry. V rámci propagace značky je založen Ardbeg Committee, do kterého je možné se přihlásit i přes internet. Z České rupubliky má 15 členů. Jako členové dostáváte různé nabídky na whisky z některých mimořádných plnění (bohužel poštovné a další poplatky do ČR považuji stále za problém). Na konci roku 2002 byla plněna speciální edice Ardbeg Committe Reserve, kde na etiketě bude uvedeno jméno a Committee číslo člena, který si ji objedná. Jim Murray hodnotí whisky z palírny Ardbeg velmi vysoko. Říká: Ardbeg produkuje sladovou whisky, kterou lze označit za bezchybnou. Doušek tohoto nápoje, nejprve zahřátého v dlani a pak pomalu převalovaného po celé ústní dutině, musí být důvodem, proč nám byly dány chuťové buňky (hodnocení se vztahuje ke starším plněním whisky - cca whisky destilovaná do roku 1976). Dříve byly produkty této palírny prezentovány spíše nezávislými stáčírnami, nyní se ovšem palírna snaží prosadit hlavně sama. Mezi známé patří 10-ti (označovaná také jako Ardbeg TEN) a 17-ti letá a ročníkové plnění. Současně se v rámci propagace značky objevují příležitostná plnění např. Committee Reserve (55,3% - Cask Strength), přednostně nabízené "Committee Members". Mezi další speciality patří Ardbeg Provenance, Ardbeg Old Black Label (10-ti a 30-ti letá), Distillery Manager´s Choice (21 letá, 1976 a 1977), Very Old Ardbeg (30-ti letá, 1968), Ardbeg Ultimate Islay (1978) a Ardbeg Lord of the Isles (25-ti letá), které byly většinou stáčené ve velmi omezeném počtu. Pro export do Japonska je plněna 10-ti letá Ardbeg Natural Malt Selection.

Vybrané sudy ze zvláště vydařených ročníků 1974 a 1975 zrají na 30-ti letou Ardbeg Vintage. Je 2,5x destilovaná, část se totiž redestiluje, aby vynikly chuťové prvky. Říká se, že má keltské charisma.

 
Nacházíte se na stránkách s prodejem alkoholických nápojů. Pokračováním v prohlížení potvrzujete, že vám již bylo 18 let. Tyto stránky používají soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.