Novinka

GOSSET Celebris Extra Brut Millesime 2007 (0,75l) v dárkové krabičce

Jedná se o limitovanou edici pouze 15 000 lahví. 54 % Chardonnay a 46 % Pinot Noir. Vůně je květinová s tóny bílých květů akácie, jasmínu a mimózy. Objevují se také ovocné tóny hrušky a švestky mirabelky. Buket je bohatý a opojný, vinný, ale vzdušný.


  • Na skladě
4 195 Kč
Kategorie: Gosset
Velikost lahve: 0,75l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Extra Brut
Ročník: 2007
Balení: Dárkové balení
 

Tento ročník je teprve osmým vydáním Gosset Celebris Rosé za posledních 34 let. Jedná se o limitovanou edici pouze 15 000 lahví.

 

Ročník

Šedá, zatažená obloha na jaře i v létě vedla k nedostatku světla a tepla. V září pak došlo k pozdnímu zázračnému zvratu jako v letech 2000 a 2006 nebo u opěvovaného ročníku 1966.Zralost hroznů tak předčila veškerá očekávání a odhalila výjimečně výraznou harmonii tónů. Závěrečný přísný výběr vyústil v nižší objem sklizených hroznů, zato však neobyčejné kvality a s bezprecedentní aromatickou vyzrálostí.

 

Hrozny

Odrůdy: 54 % Chardonnay a 46 % Pinot Noir.

Hrozny pochází z vinic v Ambonnay, Avenay, Avize, Aÿ, Bouzy, Cramant, Cuis, Cumières, Trépail, Vertus a Le Mesnil-sur-Oger.

 

Zrání

Šampaňské zraje 12 let ve sklepě na kvasinkách tradiční metodou druhotného kvašení v lahvi. A následně odpočívá ještě 9 měsíců po degorzáži.

Dosáž: 4,8 g/l

 

Chuť

V sytě žluté barvě se lesknou jemné a bohaté bublinky. Vůně je květinová s tóny bílých květů akácie, jasmínu a mimózy. Objevují se také ovocné tóny hrušky a švestky mirabelky. Buket je bohatý a opojný, vinný, ale vzdušný. Chuť se vyznačuje výraznou cukrářskou vůní: hruškový koláč, vanilková madlenka, piškot, zabaione. Závěr je lehce slaný, dlouhý a bohatý, díky dlouhému zrání na kalech.

 

Párování k jídlu

Toto ročníkové šampaňské skvěle doprovodí sýry nebo maso, jako je drůbež nebo bůček, a překvapí zejména s humrem nebo se sivenem severním.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

gosset_logo

Tradiční zkušenosti od roku 1584.

Po čtyři století byla kladena zvláštní péče na udržení dobré pověsti značky a zachování rodinného know-how při výrobě šampaňského. V roce 1584 Pierre Gosset, městský radní v Ay a pěstitel vína, vyrobil neperlivá převážně červená vína z hroznů, které sklidil na svém vinohradě. V té době bojovala o hrdé místo na stole francouzských králů dvě vína: víno z Ay a víno z Beaune, z několika stovek spolků dále na jihu. Obojí se vyráběla ze stejných vinných odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Pověst vína z Ay byla taková, že si zde František I. nechal postavit svou vlastní vinici, kterou nyní vlastní Champagne Gosset. Později v 18. století se začala v Ay a v okolí vyrábět šumivá vína a rodina Gossetových se přirozeně zaměřila na výrobu šampaňského.

Pro výrobu cuvée prodávaného v lahvích v historické stylu probíhá u rodiny Gossetových část výrobního procesu v dřevěných sudech. Nesmí dojít k mléčnému kvašení, aby se zachovala jemná kyselina jablečná, která udržuje přirozené ovocné aroma vína. A stále, jako kdysi, se každý den podle tradice Vinařského domu ručně provádí poignettage, ruční prosívání, a dégorgement, odstraňování sedimentu.