Po stopách edicí Krugu

Krug známe asi všichni jako značku vyrábějící skvělé šampaňské. Tento šampaňský dům byl založen roku 1843. A ačkoli by se mohlo zdát že jejich Grande Cuvée je staré jako dům sám, když v roce 2022 vyšla už jeho 170th Edition, až budete hledat sto padesátou edici, zjistíte, že příběh Krugu a čísel na jeho etiketě je mnohem složitější.

Krug Grande Cuvée je na trhu od roku 1978, předtím se neročníková šampaňská Krugu jmenovala Private Cuvée a ta se podle všeho vyráběla od počátků značky. Tak jak je tedy možné, že láhev oslavující 150. Edici byste hledali jen těžko? Slavné a tolik diskutované edice jsou totiž nejmladším přírůstkem do celého příběhu šampaňského Krug. Žádná sto padesátá edice totiž na etiketě nikdy nebyla. Tou první byla v roce 2016 163éme Édition, které dominovala sklizeň z roku 2007.

 

Co tam dělá 158?

Proč tedy lze dohledat láhev, kde je jasně vyobrazená Edice číslo 158, když 163 byla tou první? Protože šampaňský dům velmi výjimečně degorzuje a uvede na trh vína starších edic. A ty, logicky, dostanou etiketu podle dnešních praktik, tedy s označením patřičné edice. Nejstarší je tedy zatím ta s číslem 158, jen není tou první.

 

Vývoj etikety

Mezi lety 1978 a 1983 byla etiketa světle žlutá s tlustým červeným lemováním. V letech 1983 až 1996 byla etiketa obdélníková v barvě slonovinové kosti, červené lemování zůstalo, ale už není tak prominentní. 1996 - 2004 byly etikety Krugů stejné, jen světloulinká žlutá byla nahrazena tmavě zlatou. Zatím žádná zmínka o edicích, či jiných orientačních kódech.

Od roku 2004 do roku 2011 byly láhve oblečené prakticky do stejného kabátku, jak je známe dnes - béžová čtvercová etiketa. V roce 2011 přibyl na zadní etiketě takzvaný ID kód, který sloužil k bližší identifikaci obsahu láhve. A konečně od roku 2016 najdeme na přední straně neročníkových lahvích Krugu i edice. Počty nám prozradí, že pomyslná první edice musela být v roce 1845.

Krug a číslování edic Krug a číslování edic
Edice a ID kód

Každá láhev má dnes tedy své ID číslo a označení edice. Edice na první pohled říká, o které Grande Cuvée jde. Lze je jednoduše mezi sebou porovnávat a je tak na první pohled jasná vize domu - tedy každý rok uvést na trh něco skvostného, ale ne nutně stejného. Rukopis domu je napříč lety zřejmý, ale narozdíl od například Yellow Label od Veuve Clicquot, kde každý rok očekáváme to samé, Krug už století razí jinou strategii. Proto edice. Přišla s nimi bývalá ředitelka domu, Maggie Henríquez, která byla zklamaná, že během degustací nemůže jednoduše vysvětlit rozdíly mezi láhvemi Grande Cuvée.

ID kód najdeme na zadní straně láhve a po jeho zadání na webu Krugu se nám dostane spoustu detailních informací - poměr odrůd, kolik vína z jakých let šampaňské obsahuje, nejstarší a nejmladší sklizně, degorzáž, popis od sklepmistra, popis vůně, chuti, párování s jídlem… Zkrátka vše, co byste o šampaňském chtěli vědět. Samotný ID kód vám na první pohled nic neřekne. I když první tři čísla značí degorzáž. Číslo 108 značí odkalení v prvních dvou měsících roku 2008. Dvojka jako první číslo by značila březen/duben, atd, atd… Ale pro snadnější orientaci má láhev jak ID, tak edici.

 

Rosé

U růžového Grande Cuvée je to prakticky stejný příběh. Krug ho má ve svém repertoáru od roku 1983. První edice vyobrazená na etiketě byla ta dvacátá první, stavěná na sklizni z roku 2017.

 

Tato čísla mohou být občas matoucí, zvlášť když se na etiketách objevují až v poslední době. Ale mají svůj smysl, usnadňují nám orientaci a dávají dodatečné informace o víně. A mají své kořeny v historii, i když vždy nebyly natisknuté na láhvi, princip, na kterém fungují ctil šampaňský dům Krug vždy.