Novinka

CHAPUY Grand Cru Blanc de Blancs Brut Millésimé 2015 (0,75l) v dárkové krabičce

100 % Chardonnay. Styl domu a elegance odrůdy Chardonnay obohacená o charakter a sílu ročníku 2015. Vůně nejprve odhaluje kořeněné tóny perníku a kávy, které potom následují noty hruškového kompotu. V ústech je šampaňské krásně plné a komplexní, s jiskřivou kyselinkou a dlouhotrvajícím sametovým závěrem.


  • Na skladě
1 365 Kč
Kategorie: Chapuy
Velikost lahve: 0,75l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé, Blanc de Blancs
Obsah cukru: Brut
Ročník: 2015
Balení: Dárkové balení
 

ROČNÍK

Rok 2015 se vyznačoval extrémními výkyvy počasí: mírná, deštivá zima ustoupila kontrastnímu jaru s obdobím mrazů, po němž následovala intenzivní vedra a bouřlivé léto. Chladné a suché září umožnilo hroznům dokonale dozrát. Především modré hrozny ukázaly pozoruhodnou zralost s výraznou ovocnou vůní a plným tělnatým dozvukem. 

 

HROZNY

Odrůdy: 100 % Chardonnay (neboli Blanc de Blancs)

Hrozny pochází pouze z vlastních vinic šampaňského domu Chapuy, a to pouze z Grand Cru vinic.

 

ZRÁNÍ

U vína probíhá malolaktická fermentace (jablečno-mléčné kvašení). Šampaňské zraje minimálně 3 roky ve sklepě na kvasinkách.

 

CHUŤ

Styl domu a elegance odrůdy Chardonnay obohacená o charakter a sílu ročníku 2015. Vůně nejprve odhaluje kořeněné tóny perníku a kávy, které potom následují noty hruškového kompotu. Intenzivní minerální tóny se prolínají se svěžími citrusy a serióznějším nazrálými tóny teplé briošky, čerstvého toastu a pražených mandlí. V ústech je šampaňské krásně plné a komplexní, s jiskřivou kyselinkou a dlouhotrvajícím sametovým závěrem.

 

PÁROVÁNÍ K JÍDLU

Tento ročník podávejte při teplotě mezi 10 a 12 °C, abyste si co nejlépe vychutnali jeho jemnou strukturu a temperament.

Nejlépe mu budou dělat společnost pokrmy z ryb jako třeba sushi, krevety, platýz či mušle svatého Jakuba. Ryby můžete doplnit máslovou omáčkou s citrónem - ta bude s tímto šampaňským krásně notovat.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Champagne CHAPUY je rodinný statek právě v Oger o rozloze 8 ha vinic. Většina z nich je vysazena v "Côte des Blancs" odrůdou Chardonnay, která umožňuje vyrábět jemné a lehké šampaňské Blanc de Blancs, velmi typické pro tuto oblast. Mezi nimi 3 ha patří slavné "Grand Cru" vesnici Oger.

Další rodinné pozemky, které se nacházejí v "Coteaux Sud d'Epernay" a jsou osázeny odrůdami Pinot Noir a Pinot Meunier (3 ha), se používají k výrobě míchaných šampaňských, ovocnějších a jemnějších.

Rodina CHAPUY je nerozlučně spjata s historií vesnice Oger, protože jeden z jejích předků byl těsně po francouzské revoluci starostou obce. Pěstování vína je spjaté s rodinnou tradici již více než století, ale Serge CHAPUY byl skutečným tvůrcem značky a začal komercializovat šampaňské v roce 1952.

Roku 1981 ho nahradil jeho syn Arnold. V roce 2003 se k němu připojila jeho dcera Elodie, která se stará o rozvoj značky v zámoří. Aurore, mladší dcera rodiny CHAPUYŮ, má od roku 2008 na starosti hospodaření na vinicích a vinařství. Jedná se tedy opravdu o rodinný poklad.