Novinka

GOSSET Celebris Extra Brut Millesime 1998 (0,75l) v dárkové krabičce

Jedná se o limitovanou edici pouze 15 000 lahví. Vůně odhaluje květinové aroma hlohu, šeříku a fialek, a také ovocné tóny meruněk, jablek a ananasu. Po zahřátí víno objeví se skryté aroma kávy. Harmonické, svěží a elegantní. Krásně křupavé a svěží cuvée zanechává na patře pocit čistoty.


  • Na skladě
3 745 Kč
Kategorie: Gosset
Velikost lahve: 0,75l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Extra Brut
Ročník: 1998
Balení: Dárkové balení
 

Tento ročník je teprve šestým vydáním Gosset Celebris Rosé za posledních 34 let. Jedná se o limitovanou edici pouze 15 000 lahví.

 

Ročník

Nezvykle slunečnou zimu vystřídalo vlhké jaro. Léto přišlo brzy a přineslo neklidné podmínky s květnovými mrazy a horkým srpnem. Začátkem září přišly prudké deště, které se však v čas před sklizní ustaly. Výsledná vína měla kyselost i cukry v rovnováze a nadále se dobře vyvíjela.

 

Hrozny

Odrůdy: 64 % Chardonnay a 36 % Pinot Noir.

Hrozny pochází z vinic v Chouilly, Cramant, Le Mesnil sur Oger, Avenay, Aÿ, Bouzy, Chigny-les Roses, Louvois, Rilly a Verzy.

 

Zrání

Šampaňské zraje ve sklepě na kvasinkách tradiční metodou druhotného kvašení v lahvi. A následně odpočívá ještě 9 měsíců po degorzáži.

 

Chuť

Třpytivá světle zlatá barva. Vůně odhaluje květinové aroma hlohu, šeříku a fialek, a také ovocné tóny meruněk, jablek a ananasu. Po zahřátí víno objeví se skryté aroma kávy. Harmonické, svěží a elegantní. V prvním doušku ucítíte žluté ovoce, ananas, meruňky a mirabelky, které se vzájemně doplňují. Později se objeví bílé květiny, hloh, šeřík a jasmín. Krásně křupavé a svěží cuvée zanechává na patře pocit čistoty, která jsou následována chutí zelených jablek a citrónu.

 

Párování k jídlu

Toto ročníkové šampaňské skvěle doprovodí sýry nebo maso, jako je drůbež nebo bůček, a překvapí zejména s humrem nebo se sivenem severním.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

gosset_logo

Tradiční zkušenosti od roku 1584.

Po čtyři století byla kladena zvláštní péče na udržení dobré pověsti značky a zachování rodinného know-how při výrobě šampaňského. V roce 1584 Pierre Gosset, městský radní v Ay a pěstitel vína, vyrobil neperlivá převážně červená vína z hroznů, které sklidil na svém vinohradě. V té době bojovala o hrdé místo na stole francouzských králů dvě vína: víno z Ay a víno z Beaune, z několika stovek spolků dále na jihu. Obojí se vyráběla ze stejných vinných odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Pověst vína z Ay byla taková, že si zde František I. nechal postavit svou vlastní vinici, kterou nyní vlastní Champagne Gosset. Později v 18. století se začala v Ay a v okolí vyrábět šumivá vína a rodina Gossetových se přirozeně zaměřila na výrobu šampaňského.

Pro výrobu cuvée prodávaného v lahvích v historické stylu probíhá u rodiny Gossetových část výrobního procesu v dřevěných sudech. Nesmí dojít k mléčnému kvašení, aby se zachovala jemná kyselina jablečná, která udržuje přirozené ovocné aroma vína. A stále, jako kdysi, se každý den podle tradice Vinařského domu ručně provádí poignettage, ruční prosívání, a dégorgement, odstraňování sedimentu.