Bowmore
Palírnu Bowmore založil v roce 1779 místní obchodník John Simpson na březích jezera Loch Indaal. Palírna má tak právo řadit se k nejstarším legálním palírnám na ostrově. Vlatníkem palírny je od roku 1963 Stanley Morrison, palírna se stala vlajkovou lodí společnosti, že došlo ke změně názvu na Morrison-Bowmore. Od roku 1994 je společnost Morrison-Bowmore Distillers v držení japonské Suntory.
Vodu bere palírna z říčky Laggan. Voda vyvěrá z pohoří, které je bohaté na železo a když protéká řeka Laggan mechem, kapradím a travou nabírá ze země i rašelinou příchuť. Heslem palírny vždy bylo "Fioghinn agus Soir Bhuanaghadh", což v islayské gaelštině znamená "plná a vynikající kvalita".
Jméno palírny je odvozeno od Bough Mhor, což lze přeložit jako velký útes. V palírně proběhl proces, který by se dal nazvat demodernizací. Byly vyměněny nerezové kádě za krásné nádoby z oregonské borovice. Tento krok směrem k tradicím a společně s tím, že je zde zachována podlahová sladovna, přispěl ke zvýšení kvality už tak dobré whisky. Rašelina používaná v palírně je plná písku (naopak zase rašelina z vyšších poloh bývá plná kořenů). Palírna má vlastní sladovnu, kde se rašelina nejdříve rozdrobí a až poté se spaluje, takže produkuje více kouře než tepla. Slad se upravuje rašelinou kratší dobu než slad používaný na intenzívnější whisky na jiných místech Islay.
Bowmore je whisky typicky ostrovní, s nádechem rašelinového kouře a slaností. Někteří znalci tvrdí, že optimální doba pro její zrání je 17 let.
Z hlediska ostrovních whisky z Islay je označována za nejlehčí, ale z hlediska ostatních whisky se jedná o středně rašelinovitou. Asi 30 % produkce stárne v sudech po sherry. Palírna u některých produktů experimentuje s dozráváním ve vinných sudech (např. po Cabernet Sauvignonu - Chateau Margaux). Jedním z prvních výsledků je Bowmore Claret Wood Finish (56 %). V palírně se také produkuje vatted malt whisky Bond No.7 a míchané whisky 21 letá Bowmore Blend a Rob Roy. Vintage Malt Whisky Co. zde plní Lord of Islay. V palírně také produkují vlastní balenou vodu, určenou k ředění či zapíjení whisky. Palírna je přístupná veřejnosti a jako jediná palírna ve Skotsku má rampu pro vozíčkáře, kteří si tak mohou prohlédnout celý destilační proces spolu s ostatními turisty. Ve starém skladišti číslo 3 se nachází plavecký bazén, vyhřívaný teplem vznikajícím při destilačním procesu.
Žádné produkty od výrobce Bowmore nebyly nalezeny....