Lanson Noble Cuvée Blanc de Blanc Brut Vintage 2002 (0,75l)

100% Grand Cru Chardonnay z jednoho z nejlepších ročníků za poslední dekády. Čisté vůni zprvu dominují jemné tóny akátových květů a lípy, lahodná směs ovoce a kandovaných citrusů. To vše po několika minutách doplní vůně čerstvě upečených lískooříškových sušenek, pražených mandlí a medu. Chuť elegantně spojuje plynulost a napětí. Promítají se v ní stopy kandovaného citrónu, mandlí a máslových sušenek, které dodávají pocit svěžesti a vyzrálosti zároveň.


  • Na skladě
3 475 Kč
Kategorie: Lanson
Velikost lahve: 0,75l
Země původu: Francie
Oblast: Champagne
Barva / Typ: Bílé, Blanc de Blancs
Obsah cukru: Brut
Ročník: 2002
Balení: Holá láhev
 

ROČNÍK

Rok 2002 byl pro šampaňské vynikající. Zima byla chladná a mrazivá a pomalu se blížila k pozdnímu jaru. Když však jaro přišlo, bylo ideální a umožnilo úspěšné kvetení révy. Teplé léto přineslo suché a slunečné dny, které umožnily hroznům dozrát, aniž by je spálily. Výsledná vína jsou krásně vyvážená a opulentní.

 

HROZNY

Odrůdy: 100 % Chardonnay (neboli Blanc de Blancs)

Hrozny pochází pouze z vinic s označením Grand Cru, jmenovitě: Avize, Cramant, Chouilly, Oger a Le Mesnil-sur-Oger. Vinice leží v Côte des Blancs, oblasti známé pro své úžasné Chardonnay.

 

ZRÁNÍ

Šampaňské zraje minimálně 14 let ve sklepě na kvasinkách.

Dosáž: 6 g/l

 

CHUŤ

Žluto-zlatou barvou prostupují s nazelenalé odlesky a jemné bublinky. Čisté vůni zprvu dominují jemné tóny akátových květů a lípy, lahodná směs ovoce a kandovaných citrusů. To vše po několika minutách doplní vůně čerstvě upečených lískooříškových sušenek, pražených mandlí a medu. Chuť elegantně spojuje plynulost a napětí. Promítají se v ní stopy kandovaného citrónu, mandlí a máslových sušenek, které dodávají pocit svěžesti a vyzrálosti zároveň. Závěr je dlouhý, elegantně slaný a pikantní.

 

PÁROVÁNÍ K JÍDLU

Ročníkové šampaňské NOBLE povznáší pokrmy tím, že zdůrazňuje čistotu a ušlechtilost jejich ingrediencí. Zkuste proto párování s jednoduchými jídly jako je carpaccio z mušlí svatého Jakuba.

Ideální teplota podávání je 9 - 12°C.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

lan_logo

Šampaňský dům Lanson patří k nejstarším ve Francii. Historie se datuje až do roku 1760 a řadí se tak k vinařstvím, které byly založeny již před Francouzskou revolucí a přežily dodnes.
Lanson dodává svá šampaňská vína na tři královské dvory - španělský, anglický a švédský. Jelikož syn zakladatele firmy Nicolas - Louis Delamotte byl maltézským rytířem, stal se od roku 1798 znakem firmy Maltézský kříž. V roce 1828 vstupuje do firmy Jean - Baptiste Lanson, který přinesl jméno Lanson.
Šampaňský dům Lanson začal jako jeden z prvních vyvážet šampaňské především do tehdejšího carského Ruska a Anglie. Na těchto trzích uspěl a získal uznání díky dlouhodobě vysoké kvalitě a čisté charakteristické chuti. Proto především Anglie a Rusko patří mezi největší odběratele a Lanson se tak řadí mezi firmy, které své produkty především vyváží. Velkou poctou pro firmu Lanson je skutečnost, že si jej jako hlavní šampaňské vybral šéfkuchař a majitel špičkových restaurací Alain Ducasse. Jedna z jeho restaurací se pyšní oceněním tří Michelin hvězdiček. Podle mnohých kritiků (např. Toma Stevensona) se „kvalita, především základní řady tohoto šampaňského domu, během několika posledních let fantasticky zlepšila“. Důkazem vysoké kvality a potenciálu ke staření je kolekce Old Vintages, která nabízí láhvově zralé ročníky od ročníku 1979.